Kimler Yoga Yapabilir?

Kimler Yoga Yapabilir?

Aslında herkes yoga yapabilir. Her yaş grubundan insan bu derslere katılabilir. Ama bedeninizin farkında olmanız ve size uygun sınıfları seçmeniz koşuluyla. Kronik rahatsızlıkları olanlar, kalp hastalığı, yüksek tansiyon riski taşıyanlar hekimlerine danışmalılar derse gelmeden önce. Sizi rahatsız eden sürekli ağrılarınız varsa eğitmeni bilgilendirin pratiğinize başlamadan. Yeni başlayanlar temel yoga derslerini tercih etsinler. Nefes, hiza, asanalar (yoga pozları) bu derslerde öğrenilir. Kendinizi akışa bırakmaya bu derslerde başlarsınız çünkü. Zamanla daha ileri sınıflara da katılabilirsiniz (Ya da hep temelde devam edersiniz ki bu da çok doğaldır). Her kişinin bedeni, ihtiyaçları, tutkuları farklıdır ne de olsa…

 

 • ESNEK OLMAYAN BİRİ DE YOGA YAPABİLİR Mİ?

  Elbette. Yoga zamanla esnekliği artırır.

 • NE KADAR SÜREDE ÖĞRENİLİR?

  İşin paketini altı ayda öğrendikten sonra yolculuğunuza tek başınıza devam edebilirsiniz. Amaç hiçbir zaman maymun gibi bacağınızı kafanızın üstüne koymak değil. Sizden istenilen beden, zihin ve enerjinizi disiplinli bir çaba ile kontrol etmektir.

 • NE SIKLIKLA YOGA YAPMAK LAZIM?

  Yoga hareketlerini öğrenme safhasındaysanız haftada bir-iki gün yeterli. Ancak öğrendikten sonra günde iki kez yapmak en uygunudur.

 • HAMİLELER YOGA YAPABİLİR Mİ?

  Hamilelik bir kadın için çok özel ve gerçekten de yardım alması gereken bir dönemdir. Hamile yogası anne adayını doğuma ve anneliğe hazırlayan hareketle, nefes teknikleri ve meditasyonlar içerir. Amaç anne adayının hamilelik dönemini daha rahat geçirmesini sağlamaktır. Nefes ve yoga duruşları ile bel ve omurganın tümü desteklenir. Bulantı, kramp ve gerginlikler hafifler. Bedeni doğuma ve sonrasına hazırlar.

  ÇOCUK YOGASI NEDİR?

  Çocuk yogası jimnastik ve bale hareketlerinin de temelini oluşturan duruşların çocuklara çoklu zeka kuramına göre oluşturulan ders içerikleri ile öğretilmesidir.

 • BEL VE BOYUN FITIĞINA, YOGA UYGUNMUDUR?

  Yoga yapmak bedeninize bir postür düzgünlüğü ve vücudunuza denge getireceğinden iyi geldiği ve tedavi ettiği söylenmektedir. Rahatsızlığınızın aşamalarını bilemediğimizden başlamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

 • PANİK ATAĞI OLANA YOGA İYİ GELİRMİ?

  Yoga’nın en önemli amacı, zihni sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemektir. Araştırmalar, Yoga’nın panik atağa yararlı olduğunu göstermektedir. Birçok rahatsızlığın tedavisinde de Yoga’dan destek alınabilmektedir.

Yazar hakkında

Karuna Yoga

Karuna Yoga administrator

Sadece bir uygulama ya da egzersizden daha fazlası olan yoga, vücudu ve zihni iyileştiren, onlara bakan ve güçlendiren sağlıklı bir yaşam tarzı olarak kabul edilir. Bu bağlamda, yoga'yı bir yaşam tarzı olarak kabul etmiş, işini severek yapan uzman eğitmen kadrosusuyla hizmet sunuyoruz. Kadın ya da erkek farketmez, herkesi yoga ile tanışmaya davet ediyoruz...

Bir cevap yazın